“Még az ingatlan-boom előtt szerettünk volna befektetési céllal lakást vásárolni Szegeden. A kiszemelt lakásokat egy ingatlaniroda hirdette, amit felhívtunk. Megadtuk a paramétereket: tégla, 2 szoba, maximum 12 millió forintig, befektetési céllal, egyetemistáknak kiadni. Pár nap múlva küldtek egy listát, hogy miket tudnak megmutatni. Erről a listáról kinéztünk hármat, majd egyeztettünk időpontot, és nyáron, a legnagyobb melegben, Budapestről leutaztunk Szegedre. A három lakásból, amiket kiválasztottunk, valamiért egyiket se tudtuk megnézni. Helyette tetőtéri panelokat, felújítandó házat, meg egy 1 szobás garzont sikerült megmutatniuk, miközben mi konkrétan azt a hármat akartuk, amit előzőleg kiválasztottunk. A kérdésemre, hogy miért nem azokat nézzük, mindig volt valami frappáns válasz: »ezt mindenképpen látniuk kell«, »igaz, hogy panel, de olcsóbb is«, »most épp egy kolléga mutatja egy másik érdeklődőnek«, »még nincs otthon a tulaj«.
De a legszebb mégis az volt, amikor elindultunk végre a kinézett lakáshoz, majd út közben megszólalt a telefon. Az ingatlanos hívott, hogy »jajj, pont most adták el a lakást«, de tud mutatni a közelben egy másikat. Mondanom se kell, hogy itt elpattant a cérna…” – idézte fel Nánási Attila az IKNK alapítótagja, hogyan fuccsoltak be majdnem a szegedi ingatlannal kapcsolatos terveik a hanyag közvetítők miatt. Ráadásul minden esetben jelen volt a tulaj is az ingatlanbejárás során a közvetítő mellett, ezt is furcsa helyzetnek tartotta. Bár azt remélte, hogy a hagyományos utat választva gyorsabb és könnyebb lesz rátalálni a megfelelő lakásra, a felesleges telefonálgatások és oda-vissza utak végeredményben több bosszúsággal, elvesztegetett idővel és ablakon kidobott pénzzel jártak.
Miután világosan kiderült, hogy nem egy egyszeri mellényúlásról volt szó, hanem ismerősi körökből is sokan panaszkodtak a rámenős, már-már tolakodó ingatlanosokra. “Az egyik kollégám mellett ültem, amikor feladott egy ingatlanhirdetést, ahová beírta a szokásos sort: »ingatlanosok kérem, ne keressenek«. Nem telt el két perc és máris hívták. Mondanom se kell, hogy egy ingatlanos volt. Ez ment egész nap: szinte percenként csörgött a telefon. A kolléga a nap végére már rutinosan rázta le őket, de nem úszta meg olcsón, mert heteken keresztül hívták.”
Ez volt az a pont, amikor megszületett az IKNK, vagyis az Ingatlanosok kérem, ne keressenek! ingatlanportál ötlete.
Alapjaiban megváltoztatni az ingatlaneladással kapcsolatos véleményt
“Azon vagyunk, hogy alapjaiban változtassuk meg az emberek ingatlaneladással kapcsolatos véleményét. Kiiktattuk az ingatlanközvetítés alapvető hibáit és segítségül hívtuk a technológiát, hogy senkinek se kelljen felesleges köröket futnia az adásvétel során” – teszi hozzá Attila, az ingatlanportál megálmodója. „Minden ponton igyekszünk a felhasználók segítségére lenni – igény esetén lehetőség van hitelügyintéző, értékbecslő vagy akár ügyvéd segítségét kérni az oldalon keresztül, hogy gördülékenyebbé tegyük az adásvétel folyamatát. Ráadásul mindezt az IKNK felhasználói kedvezményes áron kapják meg.”
Hogy hogyan tesszük mindezt? Az ingatlanportál küldetése, hogy külső személy bevonása nélkül, közvetlenül összekapcsolja az eladókat és a vevőket. Az IKNK tulajdonképpen kivonja a képletből a közvetítőket. Vagyis azok számára kínál alternatív ingatlan-hirdetési felületet, akiknek elsősorban az a fontos, hogy mennyi pénz marad a zsebükben az ingatlan eladása után, illetve hogy tulajdonosként maguk egyeztethessenek az érdeklődőkkel. A portálon folyamatosan bővűlő tudástárat is kapnak a hirdetők és vevők egyaránt, azért, hogy el tudjanak igazodni az adásvétel útvesztőiben.
Eladsz, miközben pénzt és időt spórolsz
Az IKNK az egyetlen olyan tematikus ingatlanportál Magyarországon, amely elvetette a jutalékos rendszert és arra az elvre épült, hogy ingatlanosok kizárásával kapcsolja össze a regisztrált felhasználóit.
Az ingatlanportál éppen ezért nagy hangsúlyt fektet a komolytalan érdeklődők és a tolakodó ingatlanügynökök kiszűrésére. A hirdetők előzetesen egy online foglalási naptárban vehetik fel azokat a szabad időpontokat, amikor az ingatlan megtekinthető, a potenciális vevők pedig kizárólag ezen keresztül tudnak bejelentkezni az eladókhoz.
Az eladók elérhetőségei nem nyilvánosak, azt csak az IKNK felhasználók láthatják, azaz nem kell tartaniuk a kéretlen telefonhívásoktól. Ha mégis illetéktelen személy jelentkezik egy hirdetőnél, akkor azt az oldal moderátorainak egyetlen gombnyomással lehet jelenteni, akik kivizsgálják a profilt.
Az utolsó pillanatban, sokszorosan visszamondott találkozókat sem hagyják szó nélkül az IKNK-nál. Az oldalon ugyanis kizárással büntetik azokat a felhasználókat, akik nem jelennek meg a lefoglalt időpontokban.
Ráadásul az ingatlanportálok között példátlan módon az élményalapú hirdetések mellett tettük le a voksunkat. Az ingatlan iránt érdeklődőknek nem csupán a képzelőerejükre és a hirdetéshez csatolt statikus fotókra kell hagyatkozniuk, hogy elképzeljék a hirdetett ingatlant a valóságban, hanem a 3D technológia segítségével akár kívül és belül is virtuális sétát tehetnek az épületben – amennyiben a hirdető igénybe vette ezt az egyedülálló szolgáltatást.
Így lehetőségük van előre szemügyre venni az ingatlant – akár egy VR szemüveg segítségével is – és eldönteni, hogy az adott lakást vagy házat érdemes-e személyesen is megtekinteni.